Bosbrand net op tijd geblust door helikopter na melding door radioamateurs
Radioamateurs die zich aan het voorbereiden waren voor op een wedstrijd gesponsord door de ARRL gebruikten hun amateur apparatuur om een bosbrand te melden net voordat de wind aantrok. Dat bericht John Ross KD8IDJ op de ARRL website.
Met de hulp van amateurradio-operators werd op 12 juni 2025 een potentiële bosbrand in Californië voorkomen. Amateurradio is een bloeiende technische hobby met amateurs over de hele wereld. Amateurradio-operators werken vaak vanuit afgelegen locaties. En een aantal van hen bevonden zich op het juiste moment op de juiste plaats terwijl ze zich voorbereidden op deelname aan de ARRL Juni VHF Contest 2025.
Van recreatief naar praktisch

Een brandweerploeg voor natuurbranden daalt met een touw uit een helikopter om een brand te blussen die via de hamradio is gemeld.
Robert ‘Bobby’ Debevec, W6IWN, en Jacob T. ‘Jake’ Graham, KC7WXD, beiden ARRL-leden uit de omgeving van Reno, Nevada, waren aan het wandelen op de Grouse Ridge Trail in Californië. Dat is een deel van het Tahoe National Forest. Naast de voorbereidingen voor de wedstrijd hoopten ze ook verschillende Summits on the Air (SOTA)-locaties te activeren. Hun dagje recreatief gebruik van de amateurradio verliep voorspoedig. Totdat ze rook zagen in de buurt van Black Buttes en de radio moesten gebruiken voor zijn praktische waarde.
Te bekijken op YouTube
Debevec legde het voorval vast op video en plaatste het op zijn YouTube-kanaal.
“Ik was verrast toen ik rook voor ons zag”, zei Graham. “Toen we dichterbij kwamen, werd duidelijk dat er enkele dagen geleden blikseminslag was geweest en we konden ook vlammen zien.”

Jake Graham, KC7WXD, luistert naar het radiokanaal van de Amerikaanse bosbouwdienst terwijl dispatchers hun rapport doorgeven aan een helikopterbemanning.
De draadloze dienstverlening is in delen van de oostelijke Sierra onregelmatig en ze hadden geen mobiel signaal. Dus gebruikte Debevec zijn draagbare hamradio set om de brand te melden via een nabijgelegen repeater. Binnen enkele seconden reageerde Dan Patterson, W6AI. Hij hield toezicht op het gekoppelde repeatersysteem van de Nevada County Amateur Radio Club in Grass Valley, Californië, en hoorde de oproep. Hij nam de GPS-coördinaten van Graham op. En hij bracht de Amerikaanse bosdienst op de hoogte.
“We hielden de Amerikaanse bosbouwdienst in de gaten en het duurde slechts ongeveer 10 minuten voordat ze een helikopter naar het gebied stuurden”, aldus Graham. “We zagen vier brandweerlieden abseilen, gevolgd door een pakket met uitrusting. Het tweetal liep vervolgens dichter naar het gebied toe en begon met de bemanning te praten, die hen bedankte voor de melding.
“Ze blusten de branden, maar vroegen via de radio om een helikopter om water te droppen, voordat ze te voet met de uitrusting naar een nabijgelegen ophaalplaats vertrokken”, voegde Debevec toe.
Net op tijd
Nadat de brandweerlieden waren vertrokken, nam de wind drastisch toe. Als dat eerder was gebeurd, had de uitkomst veel erger kunnen zijn.
Amateurradio staat ten dienste van gemeenschappen voordat en wanneer al het andere faalt (When All Else Fails). En dankzij een bloeiende groep getrainde operators die actief zijn op het gebied van amateurradio, kon de noodcommunicatie worden gefaciliteerd die ook nu weer de dag redde.