Kort radioamateurnieuws – week 15, 2025
Deze week in ‘Kort radioamateurnieuws’:
- Vossenjacht Hoeksche Waard;
- Kofferbakverkoop UBA Gent;
- 1e HAM contact uit SpaceX Dragon;
- Ook KARS viert 100 jaar IARU;
- Maritime Radio Day 14-15 april;
- Zelfbouw actieve antenne EA4NH;
- SOS Radio Week in mei 2025;
- Zeekadetkorps te gast in Heiligerlee;
- (Inter)Nationale Molendagen;
Kort radioamateurnieuws
1. VHF vossenjacht bij VERON afdeling Hoeksche Waard (A52)
Met trots mogen wij u mededelen dat het Vossenjacht seizoen van VERON A52 Hoeksche Waard op zondag 13 april 2025 weer van start zal gaan. En dat is morgen al!
We verzamelen bij het gebouw van Scouting Puttershoek om na inschrijving om 13.00 uur te kunnen starten.
Deze auto vos op VHF blijft op het eiland Hoeksche Waard en dient met minimaal 2 personen per voertuig volbracht te worden.
We zien u graag aan de start verschijnen!
Met dank aan Gerard PD2GSP
2. Kofferbakverkoop op 7 juni bij UBA sectie GBN in Gent
Op zaterdag 7 juni 2025 van 10:00 tot 16:00 is er een kofferbakverkoop bij UBA sectie GBN. Kom snuisteren tussen radioapparatuur, onderdelen, antennes en meer! Voor en door radioamateurs. Iedereen is welkom!
Hongertje gekregen? Er is mogelijkheid om ter plaatse een hapje en een drankje te nuttigen op het terras. Gratis toegang voor bezoekers en verkopers.
Verkopers: Gelieve vooraf je plaats te reserveren via on6gbn@yahoo.com en ook te melden of je stroom nodig hebt. Dit kan je verkrijgen mits betaling van 3€. Er zijn ongeveer 75 beschikbare plaatsen voor de verkopers.
Breng je vrienden mee en ontdek de fascinerende wereld van amateurradio!
Locatie: VVW Mendonk, Keurestraat 26 9042 Gent (België). Inpraatfrequentie: 144.612,5 MHz.
Met dank aan Tommy ON8TB
3. Fram2 astronaut voert eerste amateurradiocontact uit vanuit SpaceX Dragon
Rabea Rogge, LB9NJ/KD3AID, een privé-astronaut in de bemanning van de Fram2-missie, heeft de eerste amateurradiocontacten uitgevoerd aan boord van een SpaceX Dragon-capsule. De Fram2-vlucht heeft vele primeurs, waaronder de eerste bemande missie die polaire banen om de aarde maakt, en Rogge werd de eerste Duitse vrouw in de ruimte.
De missie wordt gefinancierd en geleid door cryptocurrency miljardair Chun Wang. Hij schreef op X (voorheen Twitter) over de eerste dag van de missie: “Rabea heeft wat tijd doorgebracht op de ham radio, contact makend met Berlijn.”
Rogge gebruikt een Icom IC-705 op batterijen aan boord van de vlucht. Ze zendt SSTV-beelden uit op 437,550 MHz voor een amateurradiowedstrijd voor jongeren genaamd Fram2Ham. Rogge zendt beelden uit van poolgebieden die in digitale puzzelstukjes zijn gebroken, die studenten in elkaar moeten zetten.
Met dank aan Tom PC5D
4. Koeweitse KARS viert 100 jaar IARU met speciale roepletters 9K100IARU
De Kuwait Amateur Radio Society (KARS) kondigt met genoegen haar deelname aan het eeuwfeest van de International Amateur Radio Union (IARU) aan.
Om deze belangrijke mijlpaal te markeren zal KARS de speciale roepnaam 9K100IARU gebruiken van 1 tot 30 april 2025. Dit evenement benadrukt onze steun voor de eeuw van belangenbehartiging en dienstverlening van de IARU aan de wereldwijde amateurradiogemeenschap.
We kijken ernaar uit om contact te maken met stations over de hele wereld als we deze historische gebeurtenis eren.
Met dank aan Gert PA2LO en Ahmad 9K2DB
5. Maritime Radio Day zal plaatsvinden op 14 en 15 april 2025
Maritime Radio Day 2025 begint om 1200 UTC op 14 april en eindigt om 2300 UTC op 15 april. Het jaarlijkse evenement vindt plaats om de bijna 100 jaar draadloze telegrafie voor zeelieden te herdenken, die in het Verenigd Koninkrijk eindigde met de sluiting van Portishead Radio op 30 april 2000.
Dit evenement is een mooie gelegenheid om een QSO te maken met voormalige Marine Radio Officers en kuststationprofessionals die details zullen uitwisselen over hun vorige schepen en kuststations. De modus is CW en alle HF banden worden gebruikt, inclusief WARC. Een certificaat van deelname wordt uitgereikt aan iedereen die resultaten inlevert.
Houders van een amateurvergunning worden uitgenodigd om zich in te schrijven als Vrienden van de Maritime Radio Day. Kortegolfluisteraars kunnen ook logs insturen. Ga voor meer informatie en om je aan te melden naar radioofficers.com/mrd-2025
Met dank aan Tom PC5D
6. De zelfbouw actieve antenne van Luis Sánchez Pérez EA4NH
Elke ontvanger heeft een antenne nodig die elektromagnetische golven opvangt en deze vervolgens versterkt en demoduleert. De antenne moet afmetingen hebben die passen bij de golflengte van de te ontvangen signalen, wat in het geval van HF amateurradiobanden aanzienlijke afmetingen met zich meebrengt. De antenne moet zo hoog en vrij mogelijk zijn. Soms is dat niet mogelijk; soms is het door bepaalde omstandigheden zelfs onmogelijk om een externe antenne te plaatsen. In deze gevallen is het, als we een acceptabele ontvangst willen, noodzakelijk om een actieve antenne te gebruiken.
De actieve antenne is een miniantenne die gebruikt kan worden voor de ontvangst van lange, midden en korte golfbanden, in gevallen waar een normale externe antenne niet gebruikt kan worden. Als de constructie goed is, zijn de resultaten vergelijkbaar met die van een buitenantenne.
De actieve antenne bestaat in principe uit een korte staaf, gemonteerd op een klein kastje waarin zich de voorversterker en een coaxiale kabel voor het transporteren van het versterkte signaal naar de ontvanger bevinden. Hoewel enig signaalverlies onvermijdelijk is, kan er maximaal 20 meter kabel worden gebruikt.
Dit artikel van vijf pagina’s lees je verder in de RAZzies van april 2025. RAZzies is het maandblad van de Radio Amateurs Zoetermeer. Het zijn 18 pagina’s puur leesplezier. Met in deze editie ook Opa Vonk over condensator kwaliteit, een antenne/transceiver schakelaar, de bouw van een QMX deel II en PA3CNO’s Blog.
Met dank aan Luis EA4NH en het voltallige RAZzies redactie team
7. Jaarlijkse SOS Radio Week in mei 2025
De SOS Radio Week is een jaarlijks evenement ter ere van het onschatbare levensreddende werk van de vrijwilligers van de Royal National Lifeboat Institution, het National CoastWatch Institute en de onafhankelijke reddingsboten langs de kusten van de Britse eilanden en de Kanaaleilanden.
Dit jaar begint het evenement op 1 mei 0000 UTC en eindigt op 31 mei om 2359 UTC. Stations van de SOS Radio Week kunnen worden gerund door individuen of groepen, vanuit huis of op een speciale locatie. Meer info op sosradioweek.org.uk
Met dank aan Tom PC5D
8. Zeekadetkorps Delfzijl te gast bij radiovrienden in Heiligerlee
CQ CQ CQ this is special eventstation PI4AAG!
Vandaag even een andere korpsdag, aangezien de grijze dame in het dok ligt. We zijn op bezoek bij onze radiovrienden in Heiligerlee. Deze mannen zijn afgelopen jaar bij ons aan boord geweest tijdens Delfsail. En nu mochten we vanuit een van hun radiokamers contact zoeken met de wereld.
Er zijn heel wat leuke gesprekken geweest en verbindingen gemaakt met onder andere: Israël, Turkije, Brazilië en ook dichterbij met Duitsland, Wehe den Hoorn en Delfzijl. Een geslaagde activiteit die zelfs nog even lekker vanuit het zonnetje uit te voeren was!
Nu maar gauw onze eigen radiohut verder opknappen.
73 PC1TK PD0DL, PF9495 uit.
Dit leuke verslag lezen we op de Facebook pagina van het Zeekadetkorps Delfzijl. En het verslag is voorzien van de nodige bijpassende foto’s. Dus ga ze bekijken op de genoemde Facebook pagina.
Met dank aan Sjohnie PC1TK
9. De Internationale en Nationale Molendagen zijn op 10 en 11 mei 2025
Het Mills on the Air (MOTA) weekend (Nationale Molendagen of Molenweekend) vindt dit jaar plaats op 10 en 11 mei. Deze data gelden ook voor Nederland. Ga voor meer informatie naar deze website of zoek op Mills on the Air op Facebook. Maar ook op de VERON site staat al een leuk artikel over MOTA.
In Nederland zijn er ook aanvullende regionale molendagen het hele jaar door. Dus check hiervoor de agenda op de www.molens.nl/molendagen website.
En zorg er bovendien voor dat 10 en 11 mei in je agenda staan en ga er eens op uit om een molen te bezoeken, of te werken vanuit je eigen shack.
Met dank aan Tom PC5D
______
Heb je tips voor ‘Kort radioamateurnieuws’? Bijvoorbeeld omdat je een evenement wilt aankondigen? Wij horen dat dan graag zo snel mogelijk van je! Stuur je berichtje naar webredactie@veron.nl. Natuurlijk ontvangen wij op dit adres ook graag (concept)artikelen voor de VERON-website en/of Electron.